Το Τέλος Της Παλιάς Μας Πόλης. Θεσσαλονίκη 1870 – 1917

Την Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου επισκέφτηκαν  τη Βίλα Καπαντζή, έδρα του Πολιτιστικού  Κέντρου του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας  και ξεναγήθηκαν στην εξαιρετική και σπάνια έκθεση φωτογραφιών  «Το τέλος της παλιάς μας πόλης – Θεσσαλονίκη 1870-1917» που αποτελεί, σύμφωνα με τους διοργανωτές της “μια εξιστόρηση για την ακμή και την παρακμή της κοσμοπολίτικης Θεσσαλονίκης στον σχεδόν μισό αιώνα που σημάδεψε τη μετάβαση της από την κοινοτική οργάνωση στο ομοιογενές εθνικό κράτος, από την εύφλεκτη ξυλόπηκτη πόλη στα μέγαρα από μπετόν αρμέ, από τα δαιδαλώδη αδιέξοδα στις χαράξεις του σχεδίου Hébrard”.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Σύμφωνα με Υπουργική Απόφαση που εκδόθηκε πρόσφατα, παύει ο διαχωρισμός των απουσιών σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες. Ο συνολικός αριθμός των απουσιών για επαρκή φοίτηση (δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις του Ιουνίου) είναι 114. Αν μαθητής/τρια σημειώσει περισσότερες από 114 απουσίες η φοίτηση του/της χαρακτηρίζεται ανεπαρκής και επαναλαμβάνει την τάξη. Ειδικά για το τρέχον σχολικό έτος 2017 – 2018, μπορεί να χαρακτηριστεί ως επαρκής η φοίτηση μαθητή/τριας που πραγματοποίησε έως 164 απουσίες εφόσον για τις παραπάνω από τις 114 έχει προσκομίσει δικαιολογητικά από γιατρό που βεβαιώνουν την ασθένεια και ο Γενικός Μέσος Όρος της προφορικής βαθμολογίας είναι Δεκαπέντε (15) πλήρες. Ως εκ τούτου δεν είναι απαραίτητο να προσέρχεστε στο σχολείο για δικαιολόγηση των απουσιών, εκτός αν έχετε για αυτές ιατρική βεβαίωση ή βεβαίωση νοσοκομείου.

Επισημαίνεται ότι όσα δικαιολογητικά απουσιών έχουν κατατεθεί, θα τηρηθούν έως την ημέρα λήξης των μαθημάτων κατά την οποία ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφασίζει για τον χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών/τριών.

Σύμφωνα με την ίδια Υ. Α. ο κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας που απουσιάζει από τα μαθήματα, οφείλει να γνωστοποιεί στο σχολείο τηλεφωνικά το πρωί της ημέρας απουσίας, τους λόγους της απουσίας.