ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ ΣΗΜΕΊΩΜΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΉΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΊΑΣ

Σας ενημερώνουμε ότι μετά από πρόσφατη εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, δίνεται η δυνατότητα ενισχυτικής διαδικτυακής διδασκαλίας σε μαθητές και μαθήτριες, με κριτήριο την επίδοσή τους (δηλ. σε μαθητές που αντιμετωπίζουν δυσκολίες) στα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Τα μαθήματα θα γίνονται μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος του Γυμνασίου και θα καλύπτονται 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα, 45λεπτης διάρκειας με διαλείμματα 5 λεπτών.

Κάθε μαθητής και μαθήτρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα ανωτέρω μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας. Στα τμήματα δεν θα διδάσκουν οι καθηγητές του σχολείου και θα συμμετέχουν από 10 έως 15 μαθητές ανά τμήμα.

Προβλέπονται ανά εβδομάδα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 3 ώρες, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 2 ώρες, Μαθηματικά 3 ώρες, Φυσική 1ώρα, Χημεία 1 ώρα και Αγγλικά 2 ώρες.

Προς τούτο παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς – κηδεμόνες να αποστείλουν ηλεκτρονικά στο email του σχολείου: 7gymthes@sch.gr συμπληρωμένη με τα στοιχεία τους την σχετική αίτηση – δήλωση που σας έχουμε αποστείλει, το αργότερο μέχρι την Δευτέρα 30-11-2020. Επίσης την αίτηση – δήλωση μπορείτε να την κατεβάσετε και από την ιστοσελίδα του σχολείου επιλέγοντας το αρχείο :