Ενισχυτική Διδασκαλία

Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2018-2019 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Τα μαθήματα θα αρχίσουν όταν θα οριστούν τα σχολεία ως Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.) στην Ανατολική Θεσσαλονίκη.

Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στην ενισχυτική διδασκαλία αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα.

Αφού συγκεντρωθούν οι αιτήσεις συμμετοχής, με απόφαση συλλόγου διδασκόντων προτείνονται οι μαθητές που έχουν ανάγκη ενισχυτικής διδασκαλίας και συντάσσεται συγκεντρωτικό αρχείο το οποίο υποβάλλεται ηλεκτρονικά στην ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Η υποβολή των αιτήσεων-δηλώσεων γίνεται στο σχολείο.Ακολουθεί αντίγραφο της Υπεύθυνης Δήλωσης:

Συν.3 _Υπόδειγμα Αίτησης-δήλωσης μαθημάτων 2018-2019

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί Γονείς – Κηδεμόνες,

Μετά τη δημοσίευση του Π.Δ.126/11-11-2016 και του ΦΕΚ 120/23-1-2018 σχετικά με την αξιολόγηση και φοίτηση των μαθητών του Γυμνασίου, η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Καθηγητών σας καλούν την Δευτέρα 5-11-2018 στις 6 μμ για την ενημέρωσή σας -ιδιαίτερα για την Α’ τάξη- σχετικά με το σύστημα/πρόγραμμα σπουδών και την φοίτηση των μαθητών.

Θεσσαλονίκη 30-10-2018

Η Δ/ντρια και οι Καθηγητές

του 7ου Γ/σιου Θεσ/νίκης

Σημείωση: Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σας υπενθυμίζει ότι την ίδια μέρα, Δευτέρα 5-11-2018 στις 7μμ θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές για την ανάδειξη νέου Δ.Σ. και ότι η συμμετοχή όλων είναι απαραίτητη.