Επίσκεψη στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού

Την Τρίτη, 22 Νοεμβρίου μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Τάξης του Γυμνασίου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού.

Οι μαθητές / μαθήτριες του Β1 συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γνωρίζω τις βυζαντινές σφραγίδες – από τις βούλλες στις IP» που βασίζεται στη πλούσια συλλογή μολύβδινων βυζαντινών σφραγίδων (μολυβδόβουλλων) που διαθέτει το Μουσείο. Ο όρος IP  χρησιμοποιείται συμβολικά για να δείξει το πέρασμα από το παρελθόν στο παρόν, από τα χειροποίητα μολυβδόβουλλα στην ψηφιακή τεχνολογία. Κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους του προγράμματος δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές και στις μαθήτριες να γνωρίσουν τους τρόπους κατασκευής και χρήσης των σφραγίδων και να τις αντιπαραβάλουν με αντίστοιχα ψηφιακά εργαλεία της σημερινής εποχής. Γνώρισαν πτυχές της καθημερινότητας των Βυζαντινών και τους τρόπους επικοινωνίας του οργανωμένου κράτους και των οργάνων του. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου μέρους του προγράμματος οι μαθητές /μαθήτριες συμμετείχαν σε εργαστήριο διπλώματος επίσημου εγγράφου και σφράγισης του με μολυβδόβουλλο από πηλό.

Οι μαθητές / μαθήτριες του Β2 συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κάρτες Επίσκεψης στο Μουσείο». Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράση στόχευε στην ενεργοποίηση της παρατηρητικότητας και της  κριτικής σκέψης των μαθητών / μαθητριών. Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μαθητές / μαθήτριες, χωρισμένοι σε ομάδες περιηγήθηκαν σε 7 αίθουσες του Μουσείου. Κάθε ομάδα έχοντας στα χέρια μία σειρά από Κάρτες Επίσκεψης διαφορετικού χρώματος, ακολουθώντας τις οδηγίες/πληροφορίες τους που περιείχαν, βρήκαν αρχικά και παρατήρησαν συγκεκριμένα εκθέματα και αντικείμενα που σχετίζονταν με αυτά, τα φωτογράφισαν με τα κινητά τους τηλέφωνα και απάντησαν στις ερωτήσεις των Καρτών Επίσκεψης. Με τη φωτογράφηση έμαθαν να παρατηρούν τα διάφορα αντικείμενα, να βλέπουν τις σημαντικές λεπτομέρειες. Όταν η δράση ολοκληρώνονταν οι ομάδες αντάλλασσαν μεταξύ τους τις πληροφορίες που είχαν συγκεντρώσει σε κάθε μία από τις 7 αίθουσες του Μουσείου.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας. Τους μαθητές/μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγητές: Κοσσυβάκη Αθηνά (Γαλλικής Γλώσσας), Μιχαηλίδου Φαίδρα (Μαθηματικός) και Σουλτανίδης Σωφρόνης (Πληροφορικός)

ΕΠΙΣΚΕΨΗ_ΜΟΥΣΕΙΟ_ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ_ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ