Επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Την Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019, μαθήτριες και μαθητές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα e-Twinning  Le garçon au pyjama rayé (Το αγόρι με τις ριγέ πιτζάμες) επισκέφτηκαν το Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης και  ξεναγήθηκαν στις συλλογές του Μουσείου: στην Εβραϊκή Νεκρόπολη, στην Πτέρυγα Simon Marks,  στο Ολοκαύτωμα. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε στους υπόλοιπους εκθεσιακούς χώρους  όπου ενημερώθηκαν για τη θρησκευτική, καθημερινή και οικονομική ζωή των Εβραίων της πόλης.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τη Βιβλιοθήκη του Μουσείου, όπου τους δόθηκε η ευκαιρία να ανακαλύψουν πλούσιο ενημερωτικό υλικό απαραίτητο για την έρευνα τους που αφορά μαρτυρίες κρυμμένων παιδιών εβραϊκών οικογενειών κατά την περίοδο της  Γερμανικής Κατοχής.

Απουσίες μαθητών/τριών λόγω της εποχικής γρίπης

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την υπ. αριθμ. πρωτ.  Φ1/24044/Δ2  της 15ης Φεβρουαρίου 2019, εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, οι απουσίες των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον οι κηδεμόνες τους ή οι ίδιοι, εάν είναι ενήλικοι/ες, προσκομίσουν στη σχολική μονάδα πρόσφατη βεβαίωση/γνωμάτευση δημοσίου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, στην οποία να αναγράφεται ο λόγος και η επιβεβλημένη διάρκεια απουσίας από το σχολείο. Η παρούσα εγκύκλιος έχει ισχύ για το τρέχον σχολικό έτος.

Διδακτική επίσκεψη στο κτήμα Γεροβασιλείου

Την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019, η Γ’ τάξη του σχολείου μας, πραγματοποίησε, στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας, διδακτική επίσκεψη στο κτήμα Γεροβασιλείου στην Επανωμή.

Οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τον αμπελώνα, το οινοποιείο (χώρους παραγωγής, εμφιάλωσης και παλαίωσης) και το Μουσείο Οίνου. Συμμετείχαν σε μια δημιουργική ξενάγηση μέσω ερωταποκρίσεων και εποπτικού υλικού. Ήλθαν σε επαφή με τη φύση, γνώρισαν την αμπελοκαλλιέργεια και τη διαδικασία παραγωγής κρασιού.

Στο Μουσείο Οίνου οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στην παγκόσμια ιστορία του αμπελιού και του κρασιού και να έλθουν σε επαφή με την έννοια του χρόνου, της κληρονομιάς, της συλλογής και του πολιτισμού γενικότερα.