Γιορτή της 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή, 22 Μαρτίου γιορτάσαμε την Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Ἀπ᾿ τά  κόκαλα βγαλμένη
τῶν Ἑλλήνων τά ἱερά,
καί  σάν  πρῶτα ἀνδρειωμένη,
χαῖρε, ὢ χαῖρε, Ἐλευθεριά!

Στη στροφή αυτή του Εθνικού μας Ύμνου συμπυκνώνεται ο αιώνιος αγώνας και οι θυσίες των Ελλήνων για την ελευθερία. Από την αρχαιότητα μέχρι και τις μέρες μας αγωνιζόμαστε για την  διατήρηση της. Σημαντικότατος σταθμός της πορείας αυτής του έθνους μας η επανάσταση του 1821. Τιμώντας τους ήρωες που θυσιάστηκαν για μια Ελλάδα Ελεύθερη με χαρά και υπερηφάνεια εορτάζουμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Άλλη μια φορά η Πατρίδα μας πανηγυρίζει για δύο «Χαίρε». Το «Χαίρε Κεχαριτωμένη Μαρία» και το «Χαίρε ω Χαίρε Λευτεριά». Το πρώτο «Χαίρε» αναφέρεται στη θεομητορική εορτή, κατά την οποία ο Αρχάγγελος Γαβριήλ μετέφερε στην παρθένο Μαρία τη χαρμόσυνη αγγελία της σύλληψης του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού. Το δεύτερο  «Χαίρε» αναφέρεται στα μεγαλεία της Ελευθερίας. Μεσουράνισμα του πνεύματος , ύψωση της ιδέας αξιολόγηση της ζωής, θεμελίωμα αρχών, πύργωμα αξιών και ορόσημα δόξης. Σύμβολα αγώνος και  αφετηρίες νίκης, χώρος αιώνιας λατρείας του ανθρώπου. Ιδού τα περασμένα ιστορικά μεγαλεία της Ελευθερίας.

Μέσα σ’ αυτήν την άφθαρτη Εθνική κιβωτό  κλείστηκε με την ελευθερία καρτερικά και η ψυχή του Γένους των Ελλήνων. Κρατήθηκε ζωντανή με το νέκταρ  του ενδόξου παρελθόντος. Και ακολούθησε  την άγια ημέρα της 25ης Μαρτίου 1821 το γνώριμο  δρόμο των περασμένων μεγαλείων  της φυλής, που τον φώτιζε αμυδρά αλλά αδιάκοπα τ’ άγιο καντήλι της ελπίδας και της πίστης, στην τελική ανάσταση .

Ευλαβείς προσκυνητές σήμερα, κλίνουμε νοερά το γόνυ μπροστά στους τάφους των αθάνατων νεκρών μας και υψώνουμε με ευγνωμοσύνη το νου και την καρδιά μας στους ελευθερωτές, στους ήρωες και μάρτυρες των ηρωικών αγώνων του 1821. (Απόσπασμα  από την ομιλία της κας Ανδρονίκης Σερενίδου)

Υπεύθυνοι της γιορτής ήταν η κα Ανδρονίκη Σερενίδου, η Μουσικός του σχολείου μας και ο κος Κωνσταντίνος Αναστασίου, ο Γυμναστής μας.

Να συγχαρούμε θερμά τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν και από τις τρεις τάξεις. Ιδιαίτερα από την Γ΄ Γυμνασίου, που μας τραγούδησαν και από την Α΄ Γυμνασίου που χόρεψαν.

Διευκρινίσεις για τις απουσίες της εποχικής γρίπης

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την υπ. αριθμ. πρωτ.  Φ1/38572/Δ2  της 12ης Μαρτίου 2019, εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, οι απουσίες των μαθητών/τριών μέχρι 20-3-2019, που οφείλονται σε εποχική γρίπη και επιβεβαιώνονται με ιατρικές βεβαιώσεις/γνωματεύσεις που εκδόθηκαν πριν τις 13-3-2019, δεν θα προσμετρηθούν.

Απουσίες από 21-3-2019 προσμετρώνται κανονικά, ανεξάρτητα από την ημερομηνία έκδοσης των βεβαιώσεων/γνωματεύσεων και οι μαθητές/τριες δύνανται να κάνουν χρήση του προβλεπόμενου ορίου απουσιών, καθώς και του άρθρου 24 της με αρ.πρωτ. 10645/ΓΔ4/22-1- 2018 Υ.Α (Β΄120).