ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές του 7ου Γυμνασίου θα παρακολουθήσουν στη μονή Λαζαριστών την θεατρική παράσταση της Νεανικής Σκηνής του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος  «Σε  μένα μιλάς;» (πρωτότυπος τίτλος: EINS AUF DIE FRESSE), του Ράινερ Χάχφελντ.

Σε σύντομες και γεμάτες δράση σκηνές, ο Χάχφελντ, θίγει με σύγχρονο τρόπο, το ζήτημα του εκφοβισμού στο σχολείο και καλεί νέους και ενήλικες θεατές να προβληματιστούν πάνω σε θέματα όπως: βία, φιλία, προσωπική ευθύνη, φόβος, μοναξιά, σεξουαλικότητα, σχέσεις στο σχολείο και στην οικογένεια.

Το έργο, που παραμένει για δύο δεκαετίες στο ρεπερτόριο του θρυλικού Γκριπς Τεάτερ, ενός από τα σημαντικότερα ευρωπαϊκά θέατρα για παιδιά και νέους, παρουσιάζεται στο ΚΘΒΕ σε πανελλήνια πρώτη.

Τα παιδιά θα έρθουν στο σχολείο στις 8:45 και θα επιστρέψουν στις 12:15.