Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση

Η Διεύθυνση του σχολείου μας και ο Σύλλογος των καθηγητριών/τών ευχόμαστε για τις  Άγιες  Ημέρες του Πάσχα: Υγεία, Ευτυχία, Αγάπη, Ειρήνη, Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση. Το Άγιο Φως της Ανάστασης ας φωτίσει τις ψυχές και τις ζωές όλων μας.

Το σχολείο θα ανοίξει ξανά τη Δευτέρα, 6 Μαΐου 2019

Επίσκεψη στην Έκθεση Souvenirs de Salonique

Την Δευτέρα, 15 Απριλίου 2019, οι μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης και ξεναγήθηκαν στην έκθεση “Souvenirs de Salonique, histoires françaises d’hier à aujourd’hui”. Η έκθεση αναδεικνύει  την επιρροή της γαλλικής παρουσίας στην ταυτότητα και τον χαρακτήρα της Θεσσαλονίκης και αποκαλύπτει τους στενούς δεσμούς μεταξύ της Γαλλίας και της πόλης κατά τους τελευταίους τέσσερις αιώνες. Η έκθεση ξεκινάει από τις απαρχές της γαλλικής παρουσίας στην πόλη και επικεντρώνεται, μέσα από έξι διαφορετικές ενότητες, στη γαλλική επιρροή στην οικονομική ζωή της πόλης αλλά και στην εβραϊκή κοινότητα, στα γαλλικά θρησκευτικά σχολεία, το γαλλικό «λαϊκό» σχολείο – που δεν είναι άλλο από το Lycée -, την παρουσία των Γάλλων στρατιωτών στην πόλη στον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο και στις επιρροές στην αρχιτεκτονική της πόλης.

Επίσκεψη του Γυμνασίου Αγίου Βασιλείου Αχαΐας

Την Τρίτη, 10 Απριλίου 2019 υποδεχτήκαμε  στο σχολείο μας μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Αγίου Βασιλείου Αχαΐας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια ενός προγράμματος eTwinning στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας μαζί με το Γυμνάσιο Αγίου Βασιλείου Αχαΐας και την Αμπέτειο Σχολή Καΐρου.  Στο πρόγραμμα συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες της Β΄τάξης του Γυμνασίου μας, που έχουν επιλέξει τα Γαλλικά σαν Β΄Ξένη Γλώσσα.  Τους μαθητές του Γυμνασίου Αγίου Βασιλείου Αχαΐας συνόδευε ο Διευθυντής του σχολείου κος Ανδρέας Λοτσάρης και ο φιλόλογος τους κος  Γιάννης Παππάς. Στα πλαίσια της επίσκεψης οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας συνόδευσαν τους φιλοξενούμενους μας στην ξενάγηση τους στους χώρους του σχολείου, στους Κήπους του Πασά και στον ναό του Αγίου Νικολάου Ορφανού. Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή του 7ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης κο Γρηγόρη Μαυροκωστίδη για ξενάγηση που μας έκανε.

Διδακτική επίσκεψη στην έκθεση Αλέξανδρος Ιόλας: Η κληρονομιά

Την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2019 επισκεφτήκαμε το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και ξεναγηθήκαμε στην έκθεση-αφιέρωμα στον Αλέξανδρο Ιόλα με τίτλο  “Αλέξανδρος Ιόλας: Η κληρονομιά“. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην έκθεση και να πάρουν μέρος σε μία σειρά από δραστηριότητες ανακάλυψης και αναζήτησης. Η έκθεση αναδεικνύει  τη δικτύωση του Αλέξανδρου Ιόλα σε καλλιτεχνικό και κοινωνικό επίπεδο, τη δραστηριότητα και την προσωπικότητά του, μέσα από πλούσιο οπτικό, ερευνητικό και αρχειακό υλικό, μέρος του οποίου παρουσιάζεται για πρώτη φορά και εστιάζει στην ενασχόλησή του με τη σύγχρονη τέχνη και ειδικά στην αποκαλυπτική σχέση του με μια πληθώρα καλλιτεχνών, πολύ διαφορετικών μεταξύ τους. Από τον de Chirico στον Man Ray, από τον Χατζηκυριάκο-Γκίκα στον Victor Brauner και τον Τάκι, από τον Calder στον Jean Tinguely, από τον Magritte στον Pino Pascali και τον Martial Raysse, από τον Modigliani στον Warhol, η διαδρομή που διένυσε ο Ιόλας μέσα στον καλλιτεχνικό χώρο, δεν αποτυπώνει μόνο υποκειμενικές προτιμήσεις, αλλά και ένα οξύ βλέμμα, διαρκώς ανοιχτό στην καλλιτεχνική έκφραση. Με σταθερή αγάπη προς το έργο τέχνης ως αντικείμενο, ο Ιόλας διατήρησε αμείωτα τα ανακλαστικά του απέναντι στις καλλιτεχνικές αναζητήσεις μετά τον πόλεμο, όταν συνολικό ζητούμενο ήταν η δημιουργία μιας νέας οπτικής και πολιτισμικής πραγματικότητας, προκειμένου να μεταστραφεί το κλίμα απογοήτευσης από την εξέλιξη της ζωής. Ειδικά στις δεκαετίες 1960 και 1970, οι αναρίθμητες εκθέσεις που παρουσίασε αποδεικνύουν την καθοριστική δράση του στο διεθνές καλλιτεχνικό περιβάλλον, αλλά και την υποστήριξη από μέρους του της νέας καλλιτεχνικής έκφρασης.

Επίσκεψη διδακτική στο Zero Waste Lab

Την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2019, επισκεφτήκαμε το Zero Waste Lab, το οποίο βρίσκεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης. To Zero Waste Lab αποτελεί μια καινοτόμο πρωτοβουλία της Coca-Cola στην Ελλάδα σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης, την Οικολογική Εταιρία Aνακύκλωσης και τους The New Raw, που δημιουργήθηκε για να χτίσει τα θεμέλια για την υιοθέτηση των αρχών της κυκλικής οικονομίας και της ανακύκλωσης στην καθημερινότητά μας.  Στο πρωτοποριακό αυτό διαδραστικό εργαστήρι ο καθένας μπορεί να μάθει για τη σημασία της ανακύκλωσης, να ενημερωθεί για τις δυνατότητες γύρω από την διαχείριση των απορριμμάτων και να εκφράσει τους προβληματισμούς του. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας μας είχαν τη δυνατότητα να επισκεφτούν τον χώρο του εργαστηρίου, να ενημερωθούν για την σωστή διαχείριση των απορριμμάτων, να γνωρίσουν και να εκτεθούν στην διαδικασία της ανακύκλωσης και να χρησιμοποιήσουν τις νέες τεχνολογίες 3D printing με στόχο την αναδιαμόρφωση της πόλης τους!