Ελένη του Ευριπίδη

ΑΓΓΕΛΟΣ: Αυτή δεν είναι η αιτία των βασάνων μας στην Τροία;
ΜΕΝΕΛΑΟΣ: Δεν είν’ αυτή. Μας είχαν παραπλανημένους οι θεοί. Στα χέρια είχαμε ολέθρια εικόνα από νεφέλη.

Ο Ευριπίδης, τραγικά επίκαιρος, στην πιο σκληρή στιγμή της Αθηναϊκής Δημοκρατίας, αναδεικνύει με τα παραπάνω λόγια τον παραλογισμό και τη ματαιότητα του πολέμου. Η Ελένη του Ευριπίδη μεταφέρεται από τα σχολικά βιβλία, παίρνει σάρκα και οστά και μας παίρνει μαζί στην περιπέτειά της, πότε με την ελαφρότητα του κωμικού και πότε με το βάρος του τραγικού. «Αιρετική» και βαθιά «αντιπολεμική» η «Ελένη», ζωντανεύει θεατρικά, αποδεικνύοντας στην πράξη ότι η γλώσσα και το πνεύμα των μεγάλων τραγικών μπορούν να είναι οικεία και απόλυτα συνδεδεμένα με τις αναζητήσεις των νέων ανθρώπων. Αρκεί να γίνει στη δική τους «γλώσσα».

Την Τετάρτη, 24 Μαΐου 2023, μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ γυμνασίου του Σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση « Ελένη του Ευριπίδη» από τη θεατρική ομάδα του «Μικρού Βορρά». Τέσσερις νέοι  ηθοποιοί με ελάχιστα σκηνικά μέσα έστησαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μια παράσταση, που «δίδαξε» στους μαθητές από σκηνής τη «σχολική» τους ύλη. Γιατί δεν είναι και λίγο πράγμα να «βγαίνει» από το βιβλίο η πιο ωραία γυναίκα της αρχαιότητας, να παίρνει σάρκα και οστά εκεί μπροστά σου και να σε κάνει παρτενέρ στην περιπέτειά της! Οι ηθοποιοί στη συνέχεια ερμήνευσαν εκ νέου μια σκηνή της παράστασης, αλλά χωρίς να μιλάνε. Και τα παιδιά μέσα από μια απολαυστική διαδικασία κλήθηκαν να παίξουν την ίδια σκηνή «ντύνοντας» την με τα δικά τους λόγια, όπως αυτά εκτίμησαν ότι ταιριάζουν στην παντομίμα που προηγήθηκε. Χωρίς να υπάρχει λάθος ή σωστό, χωρίς φόβο, αλλά πάντα με πάθος οι μαθητές ερμήνευσαν τη σύντομη δική τους εκδοχή. Και πήραν και αυτοί δικαιωματικά το δικό τους μερίδιο στο χειροκρότημα!

Καρπάτση Κατερίνα

Ιλιάδα του Ομήρου

Την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023, μαθητές και μαθήτριες της Β’  τάξης παρακολούθησαν στο χώρο του σχολείου μας  την θεατρική παράσταση ” Ιλιάδα του Ομήρου “,  από τη θεατρική ομάδα Μικρός Βορράς. Πρόκειται για μια εξαιρετική θεατρική διασκευή του ομηρικού έπους, μια παράσταση για νέους, εφήβους, εκπαιδευτικούς και όσους θέλουν να δουν την Ομηρική Μάχη με μια σύγχρονη, μουσική  αφηγηματική οπτική. Ένα έργο που  εστιάζει στην αποκάλυψη τόσο της ομορφιάς, όσο και της φρίκης του πολέμου.

Η γρήγορη δράση, η εναλλαγή των σκηνικών , το χιούμορ και η πρωτότυπη σκηνοθεσία ενθουσίασαν τους μαθητές. Ακολούθησαν θεατρικά παιχνίδια και συζήτηση με τους ηθοποιούς.

Βελισσάρη Δώρα

Επίσκεψη στο Μουσείο Ανθρωπίνου Σώματος

Την Τρίτη 9 Μαΐου 2023, οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Ανθρωπίνου Σώματος.

Στο πλαίσιο αυτής της διδακτικής επίσκεψης οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο εσωτερικό ενός ενήλικου ανθρώπινου σώματος και να δουν από κοντά όλα τα ανθρώπινα όργανα, σε πλήρη λειτουργία.

Με τη συνοδεία εξειδικευμένων ξεναγών το εντυπωσιακό ταξίδι εξερεύνησης της «ΖΩΗΣ»  ξεκίνησε από το στόμα του σώματος που ολοκληρώθηκε με την «γέννηση» της γνώσης για τις συνθήκες που θα πρέπει να διαμορφώσουμε για να διατηρήσουμε υγιές το σώμα μας.

Η ξενάγηση ολοκληρώθηκε με την προβολή ταινίας με θέμα τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην καλή λειτουργία του οργανισμού.

Επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Τη Δευτέρα 8 Μαΐου 2023, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας μαθητές/τριες του Γ1 τμήματος του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Κατά τη διάρκεια αυτής της διδακτικής επίσκεψης οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου και ενημερώθηκαν για την ιστορία της εβραϊκής παρουσίας στη Θεσσαλονίκη.