Open School 23 Νοεμβρίου 2018

Στα πλαίσια του Open School , του καθιερωμένου εκπαιδευτικού προγράμματος  του Open House της Θεσσαλονίκης με μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου επισκεφτήκαμε δύο κτίρια της Άνω Πόλης, της γειτονιάς μας. Αρχικά την Δημοτική Βιβλιοθήκη Άνω Πόλης.

Το κτίριο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης κτίστηκε την περίοδο 1897 – 1905 και ήταν αρχικά κατοικία του Οθωμανού στρατιωτικού διοικητή της Θεσσαλονίκης Χιφζί μπέη. Η διπλή τριώροφη κατοικία, που χαρακτηρίζεται ως αξιόλογο δείγμα βαλκανικού σπιτιού, διατηρεί στην πρόσοψη της έντονα νεοκλασικά αρχιτεκτονικά στοιχεία. Στο κτίριο αυτό λειτούργησε από το 1959 έως το 198 το 7ο Γυμνάσιο-Λύκειο Αρρένων.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Βυζαντινό Λουτρό Άνω Πόλης, το μοναδικό βυζαντινό Λουτρό που σώζεται από την μεσοβυζαντινή ή υστεροβυζαντινή περίοδο στον ελλαδικό χώρο και ένα από τα λίγα διασωθέντα κοσμικά κτίρια εκείνης της εποχής. Η αξία του ως μνημείο είναι μεγάλη και η πολεοδομική θέση που κατέχει σημαντική. Το μνημείο υπάγεται στην Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων της Θεσσαλονίκης και αποτελεί Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO.

Επέτειος εξέγερσης Πολυτεχνείου

Η Παρασκευή, 15 Νοεμβρίου 2018, ήταν αφιερωμένη στην Επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1973Παραθέτουμε κείμενα που διαβάστηκαν από μαθήτριες και μαθητές του σχολείου κατά τη διάρκεια της γιορτής.

Ι. ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗNΑΙΩΝ ΕΠΙ ΑΡΧΟΝΤΟΣ  ΔΗΜΟΦΑΝΤΟΥ- 510 π.χ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΩΝ ΤΥΡΑΝΝΩΝ
« Θα σκοτώσω και με λόγους και με έργα και με την ψήφο και με το ίδιο μου το χέρι, αν μπορώ, όποιον θα επιχειρήσει να καταλύσει την Αθηναϊκή Δημοκρατία. Κι αν κάποιος αναλάβει στο εξής, μετά την κατάλυση της Δημοκρατίας κάποια εξουσία κι αν επιχειρεί να γίνει τύραννος ή συνεργεί στην εγκατάσταση τυράννου, θα τον σκοτώσω… Κι αν κάποιος σκοτωθεί επιχειρώντας να σκοτώσει τύραννο, θα τον ευγνωμονώ αυτόν και τα παιδιά του, όπως τον Αρμόδιο και τον Αριστογείτονα και τους απογόνους του ….»

ΙΙ.  Ευριπίδης Ικέτιδες 399-455: Δημοκρατικές αντιλήψεις του Θησέα για τη διοίκηση της πόλης, 5ος αι. π.Χ.

ΘΗΣΕΑΣ

……………………………….

Απ’ το μονάρχη πιο βαριά δεν είναι
συμφορά σε μια πόλη. Τέτοιο κράτος,
πρώτα, δεν έχει νόμους ίσους για όλους·
ένας κρατά στο χέρι του το νόμο
κι αφέντης είναι· ισότητα καμία.
Ενώ γραμμένοι νόμοι όταν υπάρχουν,
δικαιώματα ίσα έχουν φτωχοί και πλούσιοι.
Μπορεί ο φτωχός στον πλούσιο, αν τον προσβάλει,
να του απαντήσει με τον ίδιο τρόπο·
τρανούς νικά ο μικρός, αν έχει δίκιο.
Τη λευτεριά ένας λόγος φανερώνει:
«ποιός για την πόλη ωφέλιμη έχει γνώμη
και θέλει να τη φέρει εδώ στη μέση;»
και λεύτερα ο καθείς μιλά ή σωπαίνει.
Ποιά ισότητα είν’ ανώτερη από τούτη;

………………………

Ευριπίδης: Οι Ικέτισσες, οι Τρωαδίτισσες, οι Βάκχες (μτφ.) Θρ. Σταύρου

ΙΙΙ.  Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΗΛΙΑΣΤΩΝ,  4ος αι. π.Χ.

“Θα ψηφίσω σύμφωνα με τους νόμους και με τα ψηφίσματα του δήμου των Αθηναίων,  καθώς και της βουλής των πεντακοσίων. Για κείνα όμως που δεν υπάρχουν νόμοι, θα ψηφίσω σύμφωνα με την πιο απόλυτα δίκαιη κρίση μου, και όχι κινούμενος από εύνοια ή έχθρα. Και δε θα ψηφίσω για εγκατάσταση τυραννίας ούτε ολιγαρχίας, και αν κάποιος επιχειρήσει να καταργήσει το δημοκρατικό πολίτευμα της Αθήνας ή προτείνει εχθρικά πράγματα γι’ αυτό ή τα θέτει σε ψηφοφορία, εγώ δε θα τον ακολουθήσω. ”  Δημοσθένης, Κατά Τιμοκράτους 149

Μετάφραση Γ. Ιωάννου

IV.  ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ 10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1948

ΑΡΘΡΟ 1 Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.

……..

ΑΡΘΡΟ 3 Κάθε άτομο έχει δικαίωμα στη ζωή, την ελευθερία και την προσωπική του ασφάλεια.

……….

ΑΡΘΡΟ 5 Κανείς δεν επιτρέπεται να υποβάλλεται σε βασανιστήρια ούτε σε ποινή ή μεταχείριση σκληρή, απάνθρωπη ή ταπεινωτική.

V. «Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος»

Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
δεν θα πάψεις ούτε στιγμή ν’ αγωνίζεσαι για την ειρήνη και για το δίκιο.
Θα βγεις στους δρόμους, θα φωνάξεις, τα χείλια σου θα
ματώσουν απ’ τις φωνές
το πρόσωπό σου θα ματώσει από τις σφαίρες — μα ούτε βήμα πίσω.
Κάθε κραυγή σου μια πετριά στα τζάμια των πολεμοκάπηλων
Κάθε χειρονομία σου σα να γκρεμίζεις την αδικία.
Και πρόσεξε: μη ξεχαστείς ούτε στιγμή.
Έτσι λίγο να θυμηθείς τα παιδικά σου χρόνια
αφίνεις χιλιάδες παιδιά να κομματιάζονται την ώρα που παίζουν ανύποπτα στις πολιτείες
μια στιγμή αν κοιτάξεις το ηλιοβασίλεμα
αύριο οι άνθρωποι θα χάνουνται στη νύχτα του πολέμου
έτσι και σταματήσεις μια στιγμή να ονειρευτείς
εκατομμύρια ανθρώπινα όνειρα θα γίνουν στάχτη κάτω απ’ τις οβίδες.
Δεν έχεις καιρό
δεν έχεις καιρό για τον εαυτό σου
αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.

………………………..

Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
θα πρέπει να μπορείς να πεθάνεις ένα οποιοδήποτε πρωινό.
Αποβραδίς στην απομόνωση θα γράψεις ένα μεγάλο τρυφερό γράμμα στη μάνα σου
θα γράψεις στον τοίχο την ημερομηνία, τ’ αρχικά του ονόματός σου και μια λέξη: Ειρήνη
σα να ’γραφες όλη την ιστορία της ζωής σου.
Να μπορείς να πεθάνεις ένα οποιοδήποτε πρωινό
να μπορείς να σταθείς μπροστά στα έξη ντουφέκια
σα να στεκόσουνα μπροστά σ’ ολάκαιρο το μέλλον.
Να μπορείς, απάνω απ’ την ομοβροντία που σε σκοτώνει
εσύ ν’ ακούς τα εκατομμύρια των απλών ανθρώπων που τραγουδώντας πολεμάνε για την ειρήνη.
Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος.

Τάσος Λειβαδίτης, Ποίηση, 1979

Υπεύθυνη της γιορτής ήταν η κα Δώρα Βελισσάρη, φιλόλογος του σχολείου μας.