ΕΦΗΒΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ

Την Τετάρτη στις 25 Ιανουαρίου 2017 οι μαθητές της Γ΄τάξης του Γυμνασίου μας θα παρακολουθήσουν μέσα στις τάξεις τους μια παράσταση εκπαιδευτικού χαρακτήρα από την θεατρική ομάδα Παπαλάνγκι. %cf%80%cf%81%cf%89%cf%84%ce%b7-%cf%89%cf%81%ce%b1-teaser

Η Πρώτη Ώρα του  J?rg Menke-Peitzmeyer είναι ένας χειμαρρώδης μονόλογος, που έχει παρουσιαστεί από πολλά κρατικά και ιδιωτικά θέατρα στη Γερμανία και στην Αυστρία (?Theater Dortmund?, ?Staatstheater Kassel?, ?Theater der Jungen Welt- Leipzig?, ?Stadttheater Klagenfurt?, ?Theater Kohlenpott?, ?Stadttheater Bremerhaven? κ.α.). Έχει κερδίσει το κρατικό βραβείο Θεατρικού Έργου 2006 στη Γερμανία. Στην Ελλάδα παρουσιάζεται για πρώτη φορά.Ένας ηθοποιός αφηγείται με χιούμορ πώς ένας μαθητής-θύμα αναγκάζεται να «εφεύρει» στρατηγικές επιβίωσης στο εχθρικό περιβάλλον μιας τάξης.  Στην παράσταση το καθημερινό bullying παρουσιάζεται χωρίς ωραιοποιήσεις, ενώ όσοι μαθητές το επιθυμούν, μπορούν να συμμετάσχουν στην αφήγηση και αναπαράσταση της ιστορίας.

Η παράσταση  παρουσιάζεται σε κάθε σχολείο, από αίθουσα σε αίθουσα. Οι ηθοποιοί είναι αυτοί που πηγαίνουν από τάξη σε τάξη, ανάλογα με το σχολικό πρόγραμμα, ενώ τα παιδιά παρακολουθούν την παράσταση καθισμένα στα θρανία τους με την παρουσία  του καθηγητή τους. Κάθε παράσταση, μαζί με μια μικρή συζήτηση με τα παιδιά, αντιστοιχεί συνολικά σε μία διδακτική ώρα (45 λεπτά). Η παράσταση συνοδεύεται από ειδικό εκπαιδευτικό υλικό, ώστε οι εκπαιδευτικοί να συνεχίσουν τις δράσεις εντός της τάξης και την έχουν ήδη παρακολουθήσει τα παιδιά της Β΄τάξης.