Διδακτική επίσκεψη στο κτήμα Γεροβασιλείου

Την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019, η Γ’ τάξη του σχολείου μας, πραγματοποίησε, στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας, διδακτική επίσκεψη στο κτήμα Γεροβασιλείου στην Επανωμή.

Οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν τον αμπελώνα, το οινοποιείο (χώρους παραγωγής, εμφιάλωσης και παλαίωσης) και το Μουσείο Οίνου. Συμμετείχαν σε μια δημιουργική ξενάγηση μέσω ερωταποκρίσεων και εποπτικού υλικού. Ήλθαν σε επαφή με τη φύση, γνώρισαν την αμπελοκαλλιέργεια και τη διαδικασία παραγωγής κρασιού.

Στο Μουσείο Οίνου οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στην παγκόσμια ιστορία του αμπελιού και του κρασιού και να έλθουν σε επαφή με την έννοια του χρόνου, της κληρονομιάς, της συλλογής και του πολιτισμού γενικότερα.