Επίσκεψη στο Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς

Την Τετάρτη, 8 Μαρτίου 2023, στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας μαθήτριες και μαθητές της Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ο Κόσμος του Αλέξανδρου. Σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι να αναδείξει και να ερμηνεύσει τη γεωγραφική διάσταση της εκστρατείας που ξεκίνησε ο Αλέξανδρος το 335 π. Χ. και κάλυψε σχεδόν όλο τον γνωστό τότε κόσμο, από τη Μικρά Ασία, την Αίγυπτο, την Περσία και τη Βακτρία μέχρι τα όρια της Ινδίας. Με τη συνδρομή των σύγχρονων ψηφιακών τεχνολογιών παρουσιάστηκε στις μαθήτριες και τους μαθητές ένα ελκυστικό πρόγραμμα οπτικοακουστικής προβολής, έγινε αναφορά στα πρόσωπα που έπαιξαν ρόλο στην προετοιμασία της εκστρατείας, στις γεωγραφικές ανακαλύψεις και αποστολές, καθώς και στις σωζόμενες ή μη καταγραφές των νέων γνώσεων.

Στις μαθήτριες και στους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήσεις όπως: “Ποια ήταν τα όρια του γνωστού κόσμου για τους Έλληνες μέχρι τον 4ο αι. π. Χ. ;”, “Πόσο άλλαξε η εικόνα του γνωστού κόσμου μετά την Εκστρατεία ;”, “Ποιοι ήταν και τί ρόλο έπαιξαν οι βηματιστές; ” και “ Μέχρι πού έφτασαν οι γεωγραφικές αποστολές που είχε ετοιμάσει ο Αλέξανδρος;

Αρχείο Χαρτογραφικής Κληρονομιάς, Δημ. Πολιορκητή 37, Άνω Πόλη
Αρχείο-Χαρτογραφικής-Κληρονομιάς