Επίσκεψη υπαλλήλων του Δασαρχείου Θεσσαλονίκης

Την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022 στα πλαίσια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν  στο  7ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

1. Μονοπάτια ζωής  στο περαστικό Δάσος του Σειχ Σου
  2. και το Climate Detectives ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα για μαθητές υπό την αιγίδα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA) και τα εθνικά Ευρωπαϊκά Γραφεία Πόρων Εκπαίδευσης για το Διάστημα (ESEROs).

Υποδεχτήκαμε στο αμφιθέατρο του Σχολείου υπαλλήλους του Δασαρχείου Θεσσαλονίκης με σκοπό την πληρέστερη ενημέρωση των μαθητών της Β΄ και Γ΄ τάξης σε περιβαλλοντικά θέματα.

Ενδεικτικά συζητήσουμε για αντικείμενα που αφορούν τη χλωρίδα και την πανίδα της χώρας μας, με έμφαση το περιαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης:

• ιστορικά στοιχεία που αφορούν το δάσος μας
  • τις μεταβολές που επήλθαν σε αυτό κατά τις τελευταίες δεκαετίες
  • τους κινδύνους που διατρέχει
  • τη σημασία του για την πόλη μας και ειδικά για την προστασία που προσφέρει από ακραία καιρικά φαινόμενα (πχ πλημμύρες)
  • τρόπους δράσεις με σκοπό προστασίας του και βελτίωσης της κατάστασης που αυτό παρουσιάζει σήμερα.

Σκοπός μας ήταν να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές σε θέματα οικολογικά ώστε να σκέφτονται και να ενεργούν με γνώμονα την προστασία του περιβάλλοντος.

Γεωργούδας Ιωάννης