Επίσκεψη στη Ροτόντα Θεσσαλονίκης

Τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε  διδακτική επίσκεψη των μαθητών μας που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα του σχολείου μας στην επετειακή έκθεση στη Ροτόντα Θεσσαλονίκης (Πλατεία Αγ. Γεωργίου) με θέμα: «Θεσσαλονίκη 1922: Μνημεία και Πρόσφυγες» , προκειμένου να ενισχύσουν την ιστορική τους γνώση και να αξιοποιήσουν δημιουργικά στο πρόγραμμά τους πολύτιμο υλικό σχετικά με τις ιστορικές μνήμες της πόλης τους. Η επίσκεψη πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος «Θεσσαλονίκη των προσφύγων: Μια πόλη με μνήμες» αλλά και του μαθήματος της ιστορίας.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους να προσεγγίσουν με τρόπο διερευνητικό και παραστατικό  μέσω κειμενικού, φωτογραφικού και οπτικοακουστικού υλικού την ιστορική μνήμη της πόλης, να γνωρίσουν την προσφυγική περιπέτεια των “χαμένων πατρίδων”, να κατανοήσουν το πολυσύνθετο κράμα του ανθρώπινου δυναμικού της πόλης, να συσχετίσουν τη χωροχρονική υπόσταση του χθες με σύγχρονες αναφορές σε τοπόσημα και εμβληματικούς χώρους της καθημερινότητάς τους και να προβληματιστούν εν γένει για τις ψυχικές και ηθικές διαστάσεις του διαχρονικού φαινομένου της προσφυγιάς.

Ιακωβίδης Κωνσταντίνος