Επίσκεψη στο 26ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 ένδεκα μαθητές και μαθήτριες μας της Γ΄ Γυμνασίου, που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα  “Μαθαίνω τον κινηματογράφο. Σινε..μαθαίνω τον κόσμο” και δέκα μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου, που συμμετέχουν στον Όμιλο ψηφιακής Δημοσιογραφίας  του σχολείου μας επισκέφθηκαν την αίθουσα ¨Σταύρος Τορνές¨ (Αποθήκη 1, ΟΛΘ), όπου παρακολούθησαν 3 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) μικρού μήκους στο πλαίσιο του υβριδικού εκπαιδευτικού προγράμματος “NextGen” και το οποίο διοργανώνεται από το 26ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.

Πέρα από το ενδιαφέρον περιεχόμενο των ταινιών που συνομιλούν με επίκαιρα ζητήματα της προεφηβικής και εφηβικής ηλικίας με βιωματικότητα και αμεσότητα, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις τόσο για τα θέματα που θίγονται στα συγκεκριμένα φιλμ όσο και για το ιδίωμα της κινηματογραφικής γλώσσας με ειδικούς της κινηματογραφικής εκπαίδευσης.

Οι ταινίες που προβλήθηκαν είναι οι εξής:

• Best friends/Κολλητές: Μαριάνε Χόουγκεν-Μοράγκα, Δανία/Νορβηγία, 2023
  • Girl away from home/Κορίτσι μακριά από το σπίτι: Σίμον Λέρενγκ Βίλμοντ Αλισα, Δανία/Νορβηγία, 2023
  • Under the wing of a night/Κάτω από τη φτερούγα της νύχτας: Λέσια Ντιακ, Ουκρανία/Βέλγιο/Ουγγαρία/Πορτογαλία, 2023