Επίσκεψη Πατριάρχη και Πάπα Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής Θεόδωρου

Με χαρά υποδεχτήκαμε τον Πατριάρχη και Πάπα Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής στο χώρο του Αγιάσματος του Αγίου Παύλου. Μετά τη Δοξολογία, η οποία τελέστηκε στο παρεκκλήσιο του Αγίου Παύλου της Αδελφότητας των Ανδρών Θεσσαλονίκης, ο Πατριάρχης έγινε αποδεκτός με αγάπη και ενθουσιασμό από τους μαθητές/μαθήτριες του 7ου Γυμνασίου και 7ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια παρακολούθησε ένα σύντομο αλλά εκπληκτικό μουσικό πρόγραμμα με θέμα την Αλεξάνδρεια από το Μουσικό Σύνολο των δύο σχολείων, του οποίου την επιμέλεια έχει η μουσικός των σχολείων κα Σερενίδου Ανδρονίκη. Ο Πατριάρχης, πολύ συγκινημένος, μίλησε με πολύ αγάπη στους μαθητές /μαθήτριες και στους υπόλοιπους παρευρισκόμενους για τα δικά του μαθητικά χρόνια. Επίσης αναφέρθηκε στις εμπειρίες της ποιμαντικής τους διακονίας με τους μικρούς της Αφρικής.