Το νέο τεύχος της σχολικής μαθητικής εφημερίδας μας

Επί του πιεστηρίου! Το νέο τεύχος της Σχολικής μαθητικής μας εφημερίδας, Φεβρουάριος – Μάρτιος 2024, μόλις κυκλοφόρησε! Σας ευχόμαστε Καλή Ανάγνωση!!!

Γίνε και εσύ πρεσβευτής κατά του εκφοβισμού

Live without bullying : Ενημέρωση για τους μαθητές

Σύντομη περιγραφή του προγράμματος
«Γίνε και εσύ πρεσβευτής κατά του εκφοβισμού»
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γίνε και εσύ πρεσβευτής κατά του εκφοβισμού» αναπτύχθηκε από το ΚΜΟΠ στo πλαίσια του προγράμματος Live Without Bullying, και αποτελείται από ένα διαδικτυακό παιχνίδι επιλογών, βάση του οποίου οι μαθητές γυμνασίου θα είναι σε θέση να αφομοιώσουν ευκολότερα έννοιες που αφορούν τον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό. Η πρόσβαση στο παιχνίδι γίνεται δωρεάν από την πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  Coeus, του ΚΜΟΠ, στην οποία μπορείτε να μεταβείτε πατώντας εδώ

Κοπή βασιλόπιτας

Τρείς Ιεράρχες Αυγοτέμπερα σε ξύλο Γιώργου Κόρδη

Την Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2024, ανήμερα της εορτής των Τριών Ιεραρχών και μετά από τον καθιερωμένο εκκλησιασμό, κόψαμε τη βασιλόπιτα μας. Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων – Κηδεμόνων του σχολείου μας για τη προσφορά της βασιλόπιτας σε καθηγητές και μαθητές. Τους ευχαριστούμε επίσης και για τα δώρα που προσέφεραν στους τυχερούς.

Θερινή λειτουργία σχολείου

Κατά τους θερινούς μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2021, το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Τετάρτη  από τις 08:00 έως τις 14:00.

Καλό Καλοκαίρι!!

Από το γραφείο

Καλοκαιρινή λειτουργία του σχολείου

Κατά τους θερινούς μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2020, το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Τρίτη από τις 08:00 έως τις 14:00.

Καλό Καλοκαίρι.

Από το Γραφείο

Ενισχυτική Διδασκαλία Δήμου Θεσσαλονίκης 2019 – 2020

O Δήμος Θεσσαλονίκης με τη συνδρομή εθελοντών  εκπαιδευτικών λειτουργεί
τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας για μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων και Λυκείων.

Το πρόγραμμα υλοποιείται στα Δημοτικά Κέντρα  Ενισχυτικής Διδασκαλίας:
–   Κέντρο Δια Βίου Μάθησης Δήμου Θεσ/νίκης, Εγνατίας 132
–  18ο Λύκειο, Παπάφη 130 Α΄

Ώρες λειτουργίας των Κέντρων καθημερινά:
15.00 – 21.30 στο 18ο Λύκειο και
16.30 – 21.30 στο Κέντρο Δια Βίου Μάθησης
Πληροφορίες στα τηλ 231331-8662, 231331-8661

Ηλεκτρονικές αιτήσεις: www.thessaloniki.gr / θέλω από τον Δήμο/ θέλω να εξυπηρετηθώ/Σπουδάζω/Προγράμματα  Εκπαίδευσης Κέντρα Δια Βίου Μάθησης.

Εθελοντική Διδασκαλία 2019 – 2020

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2019 – 2020

Σας ενημερώνουμε ότι ο Aγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2019 στις 08:30.
Μετά τον Αγιασμό θα δοθούν τα βιβλία και το Ωρολόγιο Πρόγραμμα. Γι’ αυτό ας φροντίσουν οι μαθήτριες  και οι μαθητές να φέρουν την τσάντα τους ή κάποιο άλλο αποθηκευτικό μέσο και ένα τετράδιο.

Αποτελέσματα εξετάσεων Κ. Π. Γ. Μαΐου 2019

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του σχολείου μας στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας Μαΐου 2019. Συγχαρητήρια στις μαθήτριες μας Βενετία-Μαρία Γρατσωνίδου και Έλενα Χιωτέλη  & στους μαθητές μας Περικλή  Γιαγούρη και Δημήτρη Τζερέλλη που πήραν το πτυχίο Α2 στη Γαλλική Γλώσσα. Συγχαρητήρια και στην καθηγήτρια Γαλλικών του σχολείου μας κ. Κοσσυβάκη.

Τελετή αποφοίτησης 2019

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη, 6 Ιουνίου 2019 στις 19:30, θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου η τελετή αποφοίτησης της Γ΄Γυμνασίου.