Επίσκεψη στην Έκθεση Souvenirs de Salonique

Την Δευτέρα, 15 Απριλίου 2019, οι μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης και ξεναγήθηκαν στην έκθεση “Souvenirs de Salonique, histoires françaises d’hier à aujourd’hui”. Η έκθεση αναδεικνύει  την επιρροή της γαλλικής παρουσίας στην ταυτότητα και τον χαρακτήρα της Θεσσαλονίκης και αποκαλύπτει τους στενούς δεσμούς μεταξύ της Γαλλίας και της πόλης κατά τους τελευταίους τέσσερις αιώνες. Η έκθεση ξεκινάει από τις απαρχές της γαλλικής παρουσίας στην πόλη και επικεντρώνεται, μέσα από έξι διαφορετικές ενότητες, στη γαλλική επιρροή στην οικονομική ζωή της πόλης αλλά και στην εβραϊκή κοινότητα, στα γαλλικά θρησκευτικά σχολεία, το γαλλικό «λαϊκό» σχολείο – που δεν είναι άλλο από το Lycée -, την παρουσία των Γάλλων στρατιωτών στην πόλη στον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο και στις επιρροές στην αρχιτεκτονική της πόλης.