Βιωματική δράση

Στο πλαίσιο της προσπάθειας που γίνεται στο σχολείο μας για την ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών, πραγματοποιήθηκε στις 5 και 6 Μαΐου 2022 ενημέρωση των μαθητών της Β’ τάξης και βιωματική δράση ανά τμήμα, με θέμα την αναγνώριση και διαχείριση των συναισθημάτων. Την εποπτεία είχε η ψυχολόγος κα. Μαρία Μούτα. Σκοπός της δράσης ήταν η ψυχική ενδυνάμωση και ενίσχυση των μαθητών. Μέσα από παιχνίδι και βιωματικές ασκήσεις, τα παιδιά είχαν την δυνατότητα να συνεργαστούν μεταξύ τους, ενισχύοντας την αίσθηση του ανήκειν και αναπτύσσοντας δεσμούς, ενώ εξοικειώθηκαν με την μη λεκτική επικοινωνία και την έννοια της συναισθηματικής ρύθμισης. Έμαθαν το τι είναι τα συναισθήματα, ποια είναι η αξία τους και το ποιοι είναι οι προσαρμοστικοί τρόποι με τους οποίους τα άτομα μπορούν να ρυθμίσουν τα δυσάρεστα για αυτούς συναισθήματα.

Σύνθημα μας : ” Δώστε χώρο στα συναισθήματα, ακούστε τα και αγκαλιάστε τα! Το συναίσθημα, είναι το χρώμα της ζωής μας!”

Β_Συναισθήματα